Rozdrabniacz czy rębak? Wynajem sprzętu ogrodniczego jesienią

2021-09-30

Rozdrabniacz czy rębak? Wynajem sprzętu ogrodniczego jesienią
Jesień, która właśnie się zaczyna to dla wielu osób okres spowolnienia po bardzo aktywnym lecie, ale jednocześnie okres bardzo dużych zmian w otaczającym nas środowisku, a co za tym idzie również w naszym ogrodzie. To właśnie jesienią przekwita sporo roślin i krzewów, a drzewa zrzucają liście, aby zapaść w zimowy sen. I nie ma w tym nic dziwnego poza tym, że to również jeden z bardziej pracowitych okresów w ogrodzie jeżeli chodzi o przycinkę.

Jak zwykle podczas przycinki pojawia się też dylemat co zrobić z przyciętym odpadem, gdyż wbrew pozorom jest to często odpad, który ani łatwo się nie pali (co jest częstą praktyką na ROD, której nie pochwalamy), ani też łatwo się nie kompostuje (gałęzie, krzewy, igły), a co gorsza punkty selektywnej zbiórki odpadów (tzw. PSZOki) coraz częściej przerzucają konieczność jego utylizacji na właścicieli.

W takiej sytuacji z pomocą najczęściej przychodzi mechaniczny sprzęt ogrodniczy, czyli rębak lub rozdrabniacz. Rębak i rozdrabniacz pomogą przerobić surowiec na drobną masę organiczną, którą można następnie wykorzystać jako zrębkę dekoracyjną lub ściółkę pod nasze rośliny.

Czy rębak to to samo co rozdrabniacz?
Pomimo niewielkiej różnicy w funkcjonalnościach obu narzędzi, to porównywanie rębaka z rozdrabniaczem jest jak porównywanie armaty z karabinem. I jedno i drugie strzela, ale to nie ten sam kaliber.

Rozdrabniacz (nazywany też potocznie rozdrabniacz do gałęzi) to drobny sprzęt zrębkujący radzący sobie z gałęziami i krzewami o maksymalnej grubości 4-5 cm. Rozdrabniacz posiada noże lub frezy rozdrabniające i jest najczęściej maszyną zasilaną prądem z sieci 230 V.

Rębak to duża maszyna zrębkująca mogąca przetrzeć grube gałęzie, a nawet kawałki pni drzew o grubości dochodzącej do nawet 30 cm. Rębak jest najczęściej napędzany silnikiem spalinowym (stąd też często mówi się potocznie rębak spalinowy) lub podłączany do napędu ciągnika.Który sprzęt jest dla ciebie?
Jak można się domyśleć odpowiedź będzie „to zależy”. Z własnego doświadczenia z rozdrabniacza skorzystamy podczas sezonowych prac ogrodowych tj. przycinanie drzewek owocowych, krzewów, choinek, drobnych gałęzi, kwiatów o twardych łodygach. Natomiast z rębaka skorzystamy podczas wycinki drzew lub czyszczenia działki z drzew i dużych krzewów.

Gdzie wynajmę rębak mobilny lub rozdrabniacz do gałęzi?
O tyle o ile rębak spalinowy można wynająć praktycznie w każdej wypożyczalni sprzętu ogrodniczego, to rozdrabniacze są zazwyczaj w posiadaniu indywidualnych osób. W takiej sytuacji dobrym pomysłem będzie sprawdzenie platform z ogłoszeniami typu sprzęt ogrodniczy na wynajem lub usług takich jak tofore.pl

W ostateczności jeżeli nie znajdziemy takiego sprzętu w okolicy, to nie pozostaje nam nic innego jak zakupić własny rozdrabniacz elektryczny, a jednocześnie dodać i wynajmować go poprzez platformę tofore.pl

 
Do góry